ONKO.LV
Teksta izmērs: A A A
Sākums // Pacienta ceļš // Kunģa vēzis

Kunģa vēzis

   


Kuņģa vēzis
Simptomi:

Kuņģa vēzis attīstās, kad šūnas jebkurā kuņģa daļā aug un dalās patoloģiski. Audzēji var sākties jebkur kuņģī, bet lielākā daļa sākas dziedzeru audos uz kuņģa iekšējās virsmas. Šis vēža veids ir kuņģa adenokarcinoma (kuņģa vēzis).

Reti kuņģa vēža veidi ir sīkšūnu karcinomas, limfomas, neiroendokrīni audzēji un kuņģa-zarnu trakta stromas audzēji.

Kuņģa vēža pazīmes un simptomi

Kuņģa vēža cēloņi

Kuņģa vēzis
Diagnostika:

Kuņģa vēža diagnostiku apgrūtina specifisku sūdzību vai simptomu trūkums slimības agrīnās stadijās. Tomēr agrīna vēža diagnostika palielina veiksmīgas ārstēšanas izredzes. Ģenētiski predisponētiem pacientiem ir ieteicams veikt

profilaktisku izmeklēšanu reizi gadā.

Sākotnējie izmeklējumi, ja ir aizdomas par kuņģa vēzi:

Izmeklējumi slimības izplatības novērtēšanai un klīniskās stadijas noteikšanai pirms operācijas:

Citi izmeklējumi atbilstoši katras ārstniecības iestādes tehniskā nodrošinājuma sniegtajām iespējām:

Kuņģa vēzis
Ārstēšana:

Multidisciplināra pieeja ļauj izvēlēties katrā konkrētajā gadījumā piemērotāko ārstēšanas veidu, jo nereti vienu un to pašu audzēju var ārstēt ar dažādām metodēm – gan ķirurģiski, gan izmantojot staru terapiju un ķīmijterapiju, turklāt lielākā daļa onkoloģisko pacientu saņem kombinētu ārstēšanu. Terapijas taktikas izvēle multidisciplināras komandas ietvaros notiek efektīvāk un izraisa mazāk komplikāciju īstermiņā un ilgtermiņā, tādēļ arī kuņģa vēža optimālas ārstēšanas nodrošināšanai būtu vēlams izveidot multidisciplināru ārstu konsīliju, kuram ir jāveic visu kuņģa vēža pacientu ārstēšanas novērtējums. Ja ir aizdomas par kuņģa vēzi un pacients atrodas tāda ārsta speciālista pārraudzībā, kurš nav šāda konsīlija sastāvā, viņš ir jānosūta uz atbilstošu konsīliju. Konsīlijs ir lietderīgs, ja gada laikā tajā izskata ne mazāk par 60 jauniem saslimšanas gadījumiem ar kuņģa vēzi un ir iespējams nodrošināt staru terapeita un ķīmijterapeita regulāru dalību. Konsīlijā jāpiedalās 2-3 ķirurgiem ar atbilstošu pieredzi kuņģa vēža ārstēšanā. Lielos centros iespējams sasaukt paplašināta sastāva konsīlijus ar citu ekspertu, piemēram, ķirurgu ar pieredzi hepatobiliārajā ķirurģijā (hepatobiliāro ķirurgu) līdzdalību. [1]

[1] Kuņģa vēža ārstēšanas vadlīnijas, NVD: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/media/1481/download?attachment 

Kuņģa vēzis
Profilakse:

Profilakse ir preventīva un regulāra ārstēšana.

Lai varētu savlaicīgi ievērot nepieciešamos profilakses pasākumus, ir svarīgi apzināt kuņģa vēža riska faktorus, no kuriem galvenie ir:

Retāk sastopami ir tādi kuņģa vēža riska faktori kā:

Agrīna vēža diagnostika palielina veiksmīgas ārstēšanas izredzes. Vēža agrīnas diagnostikas galvenie komponenti ir medicīnas darbinieku un iedzīvotāju izglītošana iespējamo vēža simptomu (piem., sataustāmi veidojumi, asiņošana, pastāvīgi gremošanas traucējumi u.tml.) atpazīšanā un tālākā adekvātā rīcībā, lai veicinātu agrīnu diagnostiku. Ģenētiski predisponētiem pacientiem ir ieteicams veikt profilaktisku izmeklēšanu reizi gadā. Atšķirībā no zarnu vēža, dzemdes kakla vēža un krūts vēža valsts organizētā un apmaksātā skrīninga (sijājošās diagnostikas), kad patiesi tiek veikta agrīna vēža vai pirmsvēža stāvokļu meklēšana iedzīvotāju grupā, kuriem nav nekādu slimības simptomu, kura laikā būtu iespējams noteikt pirmsvēža stāvokļus un nepieļaut vēža attīstīšanos vai atklāt vēzi sākumstadijā, kuņģa vēža skrīninga efektivitāte pašreiz nav pierādīta – pašreiz zināmās skrīninga metodes nesamazina saslimstību ar kuņģa vēzi un mirstību no tā [2]. Tādēļ daudzās pasaules valstīs, t.sk. arī Latvijā, nav valsts organizēta un apmaksāta kuņģa vēža skrīninga.

[1] Kuņģa vēža ārstēšanas vadlīnijas, NVD: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/media/1481/download?attachment 

[2] Dicken, B.J., et al., Gastric adenocarcinoma: review and considerations for future directions. Ann Surg, 2005. 241(1): p. 27-39.

Kuņģa vēzis
Rehabilitācija:

Pacientu rehabilitācija ir pasākumu kopa, kas palīdz pacientam pielāgoties jauniem dzīves apstākļiem pēc kuņģa vēža diagnosticēšanas. 

Galvenie rehabilitācijas aspekti: 

Onkoloģiskas slimības diagnozes paziņošana pacientam ir smags emocionāls pārdzīvojums, tādēļ to veic:

Vairums pacientu vēlas zināt iespējami vairāk par savu slimību, bieži vien – tuvinieku vai tuvu draugu klātbūtnē. Iespēja saprast savas slimības būtību un apspriest ar ārstu tālāko ārstēšanu pacientiem var būt pat svarīgāka par sākotnējo diagnozi. Ziņa par smagu slimību izraisa pacientos trauksmes sajūtu, neskaidrība un nenoteiktība sarunā ar pacientu šo situāciju var ievērojami pasliktināt.

[1] Kuņģa vēža ārstēšanas vadlīnijas, NVD: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/media/1481/download?attachment