Kas ir mērķterapija?
Mērķterapija ir terapija ar medikamentiem, kuri iedarbojas uz konkrētu molekulāro mērķi – proteīnu vai receptoru, kas uz vēža šūnu virsmas sastopams lielākā daudzumā nekā veselajām šūnām. Būtībā mērķterapija tēmē uz tām ģenētiskām vai citādām atšķirībām, kas vēža šūnas atšķir no veselām un ļauj tām neierobežoti augt un vairoties. To vēl mēdz dēvēt par molekulāro mērķterapiju vai personalizēto (arī precīzo) medicīnu, kad zāles pacientam piemeklē nevis pēc audzēja lokalizācijas un stadijas, bet pēc konkrētiem molekulāriem marķierim, kas raksturīgi individuālam pacientam un viņa konkrētajam audzējam.
Kādi ir mērķterapijas veidi?
Ir divi galvenie mērķterapijas veidi:
monoklonālās antivielas – sintētiski radītas antivielas, kas nofiksējas uz šūnu virsmas vai apkārtējiem audiem, lai traucētu vēža šūnu izdzīvošanu vai augšanu;
mazmolekulārie inhibitori - zāles, kas var iekļūt vēža šūnās un bloķēt noteiktus enzīmus un proteīnus, kas liek vēža šūnām augt.
Kā tiek lietota mērķterapija?
Mērķterapiju parasti ievada ciklu veidā. Mērķterapijas zāles var ievadīt atsevišķi vai kombinācijā ar citām zālēm, piemēram, ķīmijterapiju. Lielākā daļa mērķetarpiju medikamentu tiek ievadīti intravenozi, retākos gadījumus piejamas arī tablešu vai subkutānu injekciju veidā.
Kādas ir biežākās mērķterapijas blakusparādības?
Mērķterapijas blakusparādības var atšķirties, atkarībā no saņemtā ārstēšanas veida un organisma reakcijas.
Biežākās blakusparādības ir:
ādas problēmas, piemēram, apsārtums, paaugstināta jutība pret gaismu, izsitumi vai pietūkums, sausa āda;
niezošas acis;
nogurums;
galvassāpes;
locītavu sāpes;
drudzis;
slikta dūša;
caureja;
paaugstināts asinsspiediens.
Retāk novēroti sirds, aknu vai vairogdziedzera darbības traucējumi.
Lielākā daļa blakusparādību ir īslaicīgas, ilgst no dažām nedēļām līdz dažiem mēnešiem un pakāpeniski mazinās ārstēšanas laikā vai pēc zāļu lietošanas pārtraukšanas. Jums var rasties vairākas blakusparādības vai tās var nebūt vispār. Konsultējieties ar ārstu, ja jums rodas kādi jautājumi par blakusparādībām ārstēšanās laikā, gan arī pēc tās.
Izmantotā literatūra:
[2] https://www.cancer.org.au/cancer-information/treatment