ONKO.LV
Teksta izmērs: A A A
Sākums // Ārstēšana

Staru terapija

   
129401

Staru terapija


Kas ir staru terapija?

Staru terapija (radiācijas onkoloģija) ir viena no trim pamata ārstēšanas metodēm onkoloģijā (kopā ar ķirurģiju un ķīmijterapiju), bet var būt pielietota arī pie neonkoloģiskām saslimšanām (pie noteiktām indikācijām). Pacientu ārstēšanai izmanto ārējo apstarošanu (distances staru terapiju) un kontakta staru terapiju (brahiterapiju).

Kāpēc tiek pielietota staru terapija?

Onkoloģijā staru terapija var tikt pielietota gan, kā vienīgā radikālā neinvazīvā ārstēšanas metode agrīno stadiju vēža gadījumā (priekšdziedzera, plaušu, aknu vēzis), gan kā kombinētas ārstēšanas sastāvdaļa (krūts, kolorektālajam, LOR orgānu, plaušu, centrālās nervu sistēmas, uroloģisko un citu lokalizāciju audzējiem), gan kā paliatīva un simptomātiska ārstēšana vēlīno stadiju pacientiem.

Kādi ir staru terapijas veidi?

  • Trīsdimensiju konformālā staru terapija – staru terapijas metode, kur jonizējošā starojuma devu veido individuāli katram pacientam, balstoties uz datortomogrāfijas datiem par audzēja un iekšējo orgānu atrašanās vietu. Priekšrocības - būtiski samazina staru terapijas komplikācijas, palielina pacienta dzīves kvalitāti.

  • Intensitātes modulētā staru terapija – trīsdimensiju konformālās staru terapijas metode, kurā izmanto staru terapijas laukus ar modulētu fotonu plūsmu, lai izveidotu jonizējošā starojuma devu individuāli pielāgotu audzēja formai. Priekšrocības - ļauj nodrošināt lielāku radiācijas dozu patoloģiskā perēklī un mazina dozu blakus esošajos audos. Latvijā klīniskajā praksē ieviesta 2003.gadā.

  • Ar attēliem vadītā staru terapija – izmantojot paātrinātājā iebūvēto diagnostisko rentgeniekārtu, nodrošina procedūras laikā precīzu pacienta ķermeņa pozicionēšanu. Priekšrocības - ļauj noteikt precīzu audzēja atrašanās vietu un mērķē jonizējošo starojumu tieši tajā. 

  • Ar elpošanu sinhronizētā staru terapija – izsekojot orgānu kustības elpošanas laikā, ļauj veikt apstarošanu tikai iepriekš izvēlētajā elpošanas cikla fāzē. Priekšrocības - ļauj samazināt apstarojamo apjomu, saglabājot vienmērīgu audzēja aptveršanu ar jonizējošā starojuma devu. 

  • Stereotaktiskā staru terapija (radioķirurģija) – izmantojot vairākas tehniskās iespējas, nodrošina ļoti lielu jonizējošā starojuma devu precīzi audzējā. Priekšrocības - ļauj izārstēt neliela apjoma audzējus bez staru terapijas komplikācijām veselajos orgānos. 

Kāds ir staru terapijas ilgums?

Jūsu ārstēšanas ilgums būs atkarīgs no tā, kāda veida vēzis jums ir, kur tas atrodas, cik liels tas ir un kāds ir jūsu vispārējais veselības stāvoklis. Dažiem cilvēkiem nepieciešama tikai viena reize, savukārt citiem pacientiem var būt nepieciešama staru terapija ilgstoši, vairākas reizes nedēļā.

Vai staru terapija rada sāpes?

Staru terapija nerada sāpes. Procedūras laikā būs dzirdama vien skaņa, kuru rada iekārta. Ārstēšanas plānā tiek noteikta precīza vieta un radiācijas deva, kas nepieciešama konkrētā vēža ārstēšanai. Pirmās vizītes laikā tiks veikti nepieciešamie mērījumi un rentgena uzņēmumi, lai noteiktu precīzu apstarošanas vietu, kas tiks iezīmēta, lai katru reizi ārstēšanu saņemtu precīzi tā pati ķermeņa vieta. Vieta tiek iezīmēta, bet jācenšas to turēt sausu visa ārstēšanas kursa laikā, lai līnijas nepazūd.

Vai staru terapija var ietekmēt auglību?

Strau terapija, jo īpaši vietās, kas atrodas tuvu reproduktīvajiem orgāniem, var īslaicīgi vai pastāvīgi ietekmēt auglību. Vienmēr konsultējieties ar ārstu, ja jums ir kādas bažas vai jautājumi.

Vai ir iespējams kļūt radioaktīvam staru terapijas dēļ?

Staru terapija nepadara jūs radioaktīvu, jo starojums nepaliek jūsu ķermenī ārstēšanas laikā vai pēc tās. Īpaši piesardzības pasākumi nav jāveic, un jūs droši variet būt kopā ar ģimeni un draugiem.

Kādas ir biežākās staru terapijas blakusparādības?

Blakusparādības ir dažādas un būs atkarīgas no tā, kura no ķermeņa daļām tiek apstarota. Iespējamās blakusparādības ir:

  • nogurums (nogurums);

  • sausa, apsārtusi vai niezoša āda;

  • apetītes zudums;

  • slikta dūša, vemšana;

  • gremošanas traucējumi;

  • matu izkrišana;

  • sauss vai iekaisis kakls, mutes dobums;

  • klepus vai elpas trūkums.

Konsultējieties ar ārstu, ja novērojat kādas no blakusparādībām.




      Atpakaļ