1) Kas ir urīnpūšļa audzējs?
Urīnpūšļa vēzis ir tad, kad urīnpūšļa audos veidojas ļaundabīgas šūnas. Parasti audzējs sākas virspusējā urīnpūšļa epitēlijā un ar laiku ieaug dziļākos audos. Visbiežāk saslimšana skar vecākus cilvēkus, bet dažreiz tā ir sastopama arī jaunu cilvēku vidū. Atkarībā no audzēja ieaugšanas dziļuma, tos iedala dažādās stadijās. Audzēja ārstēšanas taktika ir atkarīga no audzēja stadijas, agresivitātes, pacienta vispārējā veselības stāvokļa un ārstējošās komandas pieredzes. Ļoti svarīgi ir nekavējoties griezties pie ģimenes ārsta vai urologa hematūrijas gadījumā, lai neielaistu slimību.
2) Kādi ir urīnpūšļa veidi?
Ir trīs galvenie urīnpūšļa vēža veidi:
3) Cik bieži urīnpūšļa audzējs ir sastopams?
Urīnpūšļa audzējs ir desmitais biežāk sastopamais audzējs pasaulē attiecīgi sestais izplatītākais audzējs vīriešiem un septiņpadsmitais izplatītākais audzējs sievietēm. Saslimstības biežums pieaug līdz a vecumu.
4) Kādi ir raksturīgākie simptomi?
Dažreiz urīnpūšļa vēzim netiek novēroti raksturīgākie simptomi, kā dēļ tas tiek konstatēts, kad urīna analīzi veic cita iemesla dēļ. Raksturīgākie simptomi ir:
Ja jums ir kaut mazākās aizdomas vai sūdzības, sazinieties ar savu ārstu.
5) Kādi ir biežākie urīnpūšļa audzēja riska faktori?
Biežākie riska faktori ir: smēķēšana, vecums (90% gadījumu novēro vecumā virs 60 gadiem), dzimums (biežāk vīriešiem), ķīmisku vielu klātbūtne (aromātiskie amīni, benzolu saturoši produkti, krāsvielas), urīnceļu infekcijas, ilgstoša katetru lietošana, ģimenes anamnēze, cita onkoloģiska slimība.
6) Kā rīkoties, ja jums ir kādas sūdzības?
Sūdzību gadījumā nepieciešams vērsties pie ģimenes ārsta, kurš novērtēs jūsu veselības stāvokli un nozīmēs nepieciešamos izmeklējumus. Vajadzības gadījumā jūs variet tikt nosūtīs uz konsultāciju pie urologa, ķirurga, radiologa un/vai onkologa ķīmijterapeita.