ONKO.LV
Teksta izmērs: A A A
Sākums // Pacienta ceļš // Olnīcu vēzis

Olnīcu vēzis

   


Olnīcu vēzis
Simptomi:

Ļaundabīgie olnīcu audzēji ir novērojami visu vecumu sievietēm. Latvijā vidēji gadā tiek konstatēti 300 jauni ļaundabīgo olnīcu audzēju gadījumi. Olnīcu vēža incidence palielinās sieviešu grupā pēc 40 gadu vecuma, sasniedzot maksimumu 60-64 gadu vecumā.[1]

Olnīcu vēža simptomi var būt šadi:

Slimībai progresējot var pievienoties vēl šādi simptomi:

Tomēr šie simptomi ir nespecifiski un sastopami arī citu slimību un citu audzēju gadījumā.

Olnīcas ir svarīgs sieviešu dzimumorgāns. Tajās veidojas olšūnas. Olnīcas ražo arī dzimumhormonus estrogēnu un progesteronu, kas ietekmē procesus, kas notiek sievietes organismā. 

 

Olnīcu vēzis ir olnīcu šūnu deģenerācija un nekontrolēta dalīšanās. Vēža audzējs var attīstīties uz olnīcām, olvados, dzemdē vai dzemdes apvalkā vai uz vēdera dobuma (vēderplēves). Lasi vairāk par olnīcu vēzi šeit>.

Noteikti klīniskie simptomi, kuri bieži atkārtojas un ir parādījušies sievietei pēdējā gada laikā, iespējams, ļauj agrīnāk atklāt olnīcu vēzi, tomēr klīnisko simptomu izmantošana ir pieļaujama tikai kombinācijā ar ultrasonogrāfiju un biomarķieru diagnostiskajiem testiem. 

Ja Jūsu ģimenes (dzimtas) kokā sievietēm ir bijis olnīcu vai krūts vēzis, pievērsiet uzmanību simptomiem, kas minēti šajā sadaļā augstāk. Noteikti konsultējaties par pašsajūtu ar savu ģimenes ārstu. 


[1] Slimību profilakses un kontroles centrs: https://www.spkc.gov.lv/lv/registretas-2012gada/4fd98a119cbd11.pdf 

Olnīcu vēzis
Diagnostika:

 

Aptuveni pieciem līdz desmit procentiem sieviešu var būt radniecība ar sievieti, kurai ir krūts vai olnīcu vēzis. Šīm sievietēm var konstatēt iedzimtas izmaiņas (mutācijas) BRCA1 un BRCA2 gēnos. BRCA nozīmē "BReast CAncer", t. i., krūts vēzi. Šīs mutācijas palielina risku saslimt ar ģimenes ciltskokam raksturīgu olnīcu vai krūts vēzi. Pacientēm ar olnīcu vēzi ģimenē (īpaši, ja zināma BRCA1, BRCA2 gēnu mutācijas vai Linča sindroms) ir rekomendējama ārsta ģenētiķa konsultācija risku izvērtēšanai. Tomēr nebūt ne katra sieviete ar šo mutāciju saslimst. 

Sievietēm, kurām ir aizdomas par iedzimtu onkoloģisku saslimšanu, var veikt ģenētisku izmeklējumu. Ģenētisku izmeklējumu jeb testu var nozīmet tikai ārsts – okologs. 

Olnīcu vēža riska faktori sievietēm var būt šadi:

Pirms olnīcu vēža nereti sievietei olnīcās rodas cistiski veidojumi, taču būtiski atcerēties, ka cistas mēdz būt gan labdabīgas, gan ļaundabīgas, un ir arī tādas, kuras ar laiku pazūd. Rgulāra vizīte pie ginekologa un sūdzību pārrunāšana ir labs sākums, lai vienotos par nepieciešamību diagnostikai. Ārsts pats veiks vai nosūtīs uz nepieciešamajiem izmeklējumiem un analīzēm. 

Izmeklējumi, kurus veic olnīcu vēža diagnosticēšanai [1]

[1]  Nacionālais veselības dienests: https://www.vmnvd.gov.lv/en/media/777/download

Olnīcu vēzis
Ārstēšana:

 

Par katras pacientes ārstēšanas plānu Latvijā lēmumu pieņem Multidisciplinārā konsīlijā. Tajā piedalās vairāki speciālisti – ķirurgi, omkologi - ķīmijterapeiti, staru terapeiti, radiologs, patologs. Ārstēšanas plāns tiek pieņemts, ņemot vērā audzēja stadiju un klasifikāciju. Par audzēju stadijām varat lasīt vairāk šeit>.

Olnīcu vēža stadiju klasifikācija [1]

Stadija

Audzēja izplatība

I

Audzējs norobežots olnīcās

IA

Audzējs norobežots vienā olnīcā; nav ascīta ar malignām šūnām; nav audzēja uz olnīcas kapsulas virsmas, intakta kapsula

IB

Audzējs norobežots abās olnīcās; nav ascīta ar malignām šūnām; nav audzēja uz olnīcu kapsulu virsmas, intaktas kapsulas

IC

Audzējs IA vai IB stadija, bet ar audzēja izplatību uz vienas vai abu olnīcu virsmām vai audzēja kapsulas/u ruptūru, vai ascītā ar malignām šūnām, vai pozitīvi peritoneālie skalojumi, kas satur malignas šūnas

II

Audzējs vienā vai abās olnīcās ar pāreju uz iegurņa orgāniem

III

Audzējs vienā vai abās olnīcās ar histoloģiski apstiprinātu audzēja izplatību ārpus mazā iegurņa un/vai pozitīviem limfmezgliem. Virspusējas metastāzes uz aknu virsmas tiek pieskaitītas III stadijai.

IIIA

Audzējs lokalizēts mazajā iegurnī, negatīvi limfmezgli, bet histoloģiski pierādīti mikroskopiski audzēja implanti vēdera dobuma vēderplēvē vai implanti tievo zarnu apzarņos vai taukplēvē

IIIB

Audzējs lokalizēts mazajā iegurnī, negatīvi limfmezgli, bet histoloģiski pierādīti audzēja implanti vēdera dobuma vēderplēvē vai implanti tievo zarnu apzarņos vai taukplēvē, kas nepārsniedz 2cm lielākajā diametrā

IIIC

Audzēja lokalizēts mazajā iegurnī, bet histoloģiski pierādītas audzēja metastāzes vēdera dobumā, kas pārsniedz 2cm lielākajā diametrā un/vai histoloģiski pierādītas metastāzes reproperitoneālajos limfmezglos

IV

Audzējs izejošs no vienas vai abām olnīcām ar attālām metastāzēm. Ja pleiras telpā ir izsvīdums, malignitāte ir jāpierāda vismaz citoloģiski. Metastāzes aknu parenhīmā atbilst IV stadijai.


Izvērtējot katru pacientu individuāli, Multidisciplinārā konsīlijā tiek nozīmēts ārstēšanas plāns. Te ir saraksts ar pamata ārstēšanas iespējām olnīcu vēža diagnozes gadījumā. 

Pētījumi onkoloģijā notiek nepārtraukti, un to rezultātā pēdējos gados vēža ārstēšanā ir gūti lieli panākumi. Tādēļ arī ārstēšanas stratēģiju ārsts var nozīmēt, vadoties pēc iespējām valstī un petījumu vadlīniju rekomendācijām. 

[1] Slimību profilakses un kontroles centrs:  https://www.spkc.gov.lv/lv/registretas-2012gada/4fd98a1ba38531.pdf

Olnīcu vēzis
Profilakse:

 

Zināmie olnīcu vēža riska faktori ir saistīti ar sievietes reproduktīvo anamnēzi un ģenētisko pārmantojamību. Sievietēm, kurām nav bērnu, ir divreiz lielāks olnīcu vēža risks. Augstāks risks ir ticis saistīts arī sievietēm ar mazu grūtniecību skaitu. Savukārt, agrīna pirmā grūtniecība, agrīna menopauze un orālās kontracepcijas lietošana tiek saistīti ar samazinātu olnīcu vēža risku. 

Pacientēm ar olnīcu vēzi ģimenē (īpaši, ja zināma BRCA1, BRCA2 gēnu mutācijas vai Linča sindroms) ir rekomendējama ārsta ģenētiķa konsultācija risku izvērtēšanai.

Olnīcu vēzis
Rehabilitācija:

 

Dzīve pēc olnīcu vēža diagnozes joprojām turpinās. Ir svarīgi dot sev laiku atlabt un meklēt veidus, kā atgriezties dzīvē.

Psihoemocionālais atbalsts Onkoloģijas pacientam ir ļoti būtisks gan ārstēšanas gaitā, gan vēlāk. Tas ir pieejams gan ar valsts atbalstu, gan paša finansējumu. Jautājiet Ģimenes ārstam par pieejamajiem psihoemocionālā atbalsta terapijas veidiem. 

Valsts apmaksu var saņēmt par četru sesiju garumā: 

  1. psiholoģiskā konsultēšana individuāli vai grupā pie klīniskā un veselības vai konsultatīvā psihologa; 
  2. psihoterapija individuāli vai grupā; 
  3. mākslas terapija individuāli vai grupā; 
  4. ģimenes terapija. 

Šobrīd 1) – 4) pakalpojumi tiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem[1], ja tiek sniegti kā daļa no medicīniskās vai psihiatriskās rehabilitācijas pakalpojuma (stacionāri vai ambulatoriski). 

Meklējiet atbalstu arī pacientu organizāciju mājas lapās, par tām lasiet vairāk šeit>.




[1] Slimību profilakses un kontroles centrs: https://www.spkc.gov.lv/sites/spkc/files/content/Profesionaliem/Kliniskie%20algoritmi%20un%20pacientu%20celi/Onkologija/Pacientu%20celi/14_psihosociala-rehabilitacija-kliniskais-cels.pdf