ONKO.LV
Teksta izmērs: A A A
Sākums // Ieskats onkoloģijā

Mamogrāfija vai krūšu ultrasonogrāfija? Pareiza profilakse ikvienā vecumā

   
129123

Mamogrāfija vai krūšu ultrasonogrāfija? Pareiza profilakse ikvienā vecumā



Mamogrāfija vai krūšu ultrasonogrāfija: Kad runājam par krūts vēža skrīningu un profilaksi, abi diagnostikas testi bieži vien ir līdzvērtīgi sieviešu prātos. Tomēr pirmais solis ir apzināties periodisko skrīningu būtisko nozīmi profilakses ziņā.
Krūts vēža sastopamība palielinās ar vecumu, taču ir labi veikt pārbaudes, kamēr esat jaunas. Tieši profilakses dēļ izdzīvošanas gadījumu skaits pēc pieciem un desmit gadiem no primārās krūts vēža diagnozes pieaug. Tāpēc, lai samazinātu mirstību, ir svarīgi identificēt vēža šūnas, kad tās vēl ir sākuma stadijā, nav sataustāmas un ir identificējamas tikai ar padziļinātu diagnostisko skrīninga testu. Ja atklāj šajā stadijā, izredzes izārstēt vēzi ir ļoti augstas. 


Mamogrāfija: no kāda vecuma un cik bieži tā ir jāveic?
Kas jādara pareizai profilakses rutīnai? Pirms 30 gadu vecuma ir būtiski veikt krūšu pašpārbaudi vismaz reizi mēnesī. Vecumā no 30 līdz 40 gadiem ir svarīgi veikt periodiskas krūšu ultrasonogrāfiskās pārbaudes, ko apvieno ar krūšu izmeklēšanu, ņemot vērā arī individuālos un ģimenes riska faktorus. Pēc 40 gadu vecuma zinātniskie pētījumi un starptautiskās vadlīnijas liecina, ka regulāra mamogrāfija samazina mirstību no krūts vēža līdz pat 40%. Šīs patoloģijas skrīnings pēc Itālijas Veselības ministrijas norādēm tiek rekomendēts sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem un paredz bezmaksas mamogrāfiju ik pēc 2 gadiem.


Tāpēc mamogrāfija ir galvenā krūts vēža agrīnas diagnostikas metode: mamogrāfija spēj noteikt bojājumus, kad tie vēl ir pirmsklīniskajā fāzē, t.i., kad tos vēl nav iespējams identificēt ar palpāciju. Šis tests ir pirmais mamogrāfijas skrīninga līmenis, jo tam ir augstas diagnostikas iespējas.

Ikvienam, kura radiniekiem ir diagnosticēts krūts vēzis, mamogrāfijas skrīnings jāsāk no 40 gadu vecuma, bet tiem, kuriem ir īpaši zīmīga ģimenes anamnēze (vairāki šīs patoloģijas gadījumi pirmās pakāpes radiniekiem, ģimenes locekļi, kas slimojuši ar krūts vēzi jaunībā), jāsāk no 30 gadiem. Šādos gadījumos vienmēr ar ārsta vai speciālista nosūtījumu.
 
Mamogrāfija, tomosintēze un ultrasonogrāfija: kā tās darbojas
Tradicionālā digitālā mamogrāfija uzņem vienu saspiestas krūts attēlu. Tradicionālā mamogrāfija ļauj izveidot divdimensiju krūts attēlus. Jaunākajās sistēmās šī tā sauktā "tradicionālā" pārbaude tiek papildināta ar trīsdimensiju ieguvi, kas, sadalot krūti plānās kārtās, ļauj novērtēt pat vismazākās struktūras. Dr. Anna Abate no Sanžerardo di Monzas (San Gerardo di Monza) to skaidro šajā intervijā ar Screening Routine, kas uzsver tehnoloģiskā līmeņa nozīmi, kurā ir jānošķir aprīkojums mamogrāfijas skrīningam un krūšu diagnostikai. Lai nekavējoties iegūtu precīzu klīnisko ainu, ir svarīgi jautāt, vai diagnostikas centrā, kurā tiks veikta skrīninga mamogrāfija, ir šāda veida iekārtas



Savukārt ultrasonogrāfija ir diagnostikas tests, kas analizē krūtis un paduses limfmezglus, izmantojot zondi, kas izstaro ultraskaņu un izceļ jebkurus taustāmus krūšu mezglus vai izmaiņas paduses limfmezglos. 

Sievietēm, kas jaunākas par 40 gadiem, ja nav simptomu vai ģimenes anamnēzes, ieteicama ikmēneša krūšu pašpārbaude, ultrasonogrāfija tiek izmantota kā diagnostiska pārbaude klīnisku izmaiņu vai taustāmu mezgliņu klātbūtnes gadījumā. Tiem, kuru pirmās pakāpes radinieku vidū ir krūts vēzis, vienmēr pēc konsultēšanās ar ārstu vai speciālistu ieteicams veikt novērošanas ultrasonogrāfiju, sākot no 30 gadu vecuma.

Konkrētāk, krūšu ultrasonogrāfiju izmanto arī kā otrā līmeņa izmeklēšanu, lai pabeigtu vai integrētu sākotnējo mamogrāfijas diagnozi, īpaši krūtīm ar īpaši blīviem audiem. Ja skrīninga mamogrāfijas rezultātā rodas nepieciešamība padziļināti izpētīt audus: šim otrajam solim nevajadzētu biedēt, taču tā patiešām ir profilakses prakse, lai turpinātu izmeklējumus ar mērķi atklāt audzēja radītus bojājumus, kas joprojām ir sākotnējā stadijā. Arī šajā gadījumā ir ieteicams paļauties uz specializētu centru vai krūšu nodaļu, kurā ir visas iekārtas, lai nekavējoties veiktu ultrasonogrāfiju, kas atbalstītu mamogrāfijas izmeklējumu.




      Atpakaļ