Ģimenes anamnēze un biomolekulārā testēšana
Diemžēl no vēža neviens nav pasargāts no smagām saslimšanām. Brīdis, kad uzziniet, ka vēzis ir skāris Jūs vai kādu no ģimenes locekļiem, var būt ļoti smags un nepieņemams.
Vēzis var attīstīties:
nejauši, kas visbiežāk ir saistīts ar vides un dzīvesveida riska faktoriem, piemēram, saules iedarbība, smēķēšana, apkārtējās vides piesārņojums;
iedzimtas ģenētiskas izmaiņas.
Tikai neliela daļa, aptuveni 5% gadījumu vēža attīstība ir saistāma ar iedzimtību jeb ģenētiskām izmaiņām. Taču ne vienmēr tas var veicināt vēža attīstību.
Konsultējieties ar ārstu, ja jūsu mātei vai tēvam ir bijis vēzis (īpaši krūts, olnīcu vai zarnu vēzis).
Biomolekulārā testēšana
Biomolekulārā jeb ģenētiskā testēšana ir cilvēka genoma pārbaude, kuru veic, lai identificētu iespējamas izmaiņas gēnos jeb mutācijas. Šo testēšanu iesaka veikt gadījumos, kad vēzis ir novērots ģimenē un ir aizdomas par iedzimtību, kā arī audzēja progresijas novērtēšanai un efektīvākas ārstēšanas nozīmēšanai.
Viena no pieejamām metodēm ir Foundation Medicine. Foundation Medicine visaptverošā gēnu profilēšanas pieeja balstās uz nākamās paaudzes sekvenēšanas (NGS) tehnoloģijas izmantošanu, analizējot audzēja genoma reģionus, ko neaptver citi testi.112 Visaptverošā gēnu profilēšana ļauj identificēt četras nozīmīgākās gēnu pārmaiņu grupas bāzu substitūcijas, insercijas vai delēcijas, kopiju skaita izmaiņas un gēnu pārkārtojumus visaptverošā vēzim nozīmīgu gēnu kopā, kā arī ļauj iegūt informāciju par audzēja mutāciju slodzi (TMB) un mikrosatelītu nestabilitāti (MSI).
Ar ko atšķiras visaptveroša gēnu profilēšana?
Sīkāku informāciju meklējiet šeit: https://www.foundationmedicine.lv/lv/home.html